top of page

BeReal ve Düşen Maskeler

AppStore 2022 yılı için ödüllerini dağıttı ve 5 tane uygulama paylaştı. "Yılın En İyi Mobil Uygulamaları" olarak paylaştığı uygulamalardan en ilgi çekeni ise Fransa menşeili BeReal.


"BeReal uygulaması günde sadece bir sefer olmak üzere kullanıcılara bildirim gönderiyor. Bu bildirim sonrasında ise kullanıcılara iki dakikalık bir süre verilerek fotoğraf çekilmeleri isteniyor. Ancak bu fotoğraflar sadece arkadaşlar ile uygulamanın keşfet kısmında paylaşılıyor. Çekilen fotoğraflara hiçbir şekilde efekt ya da filtre kullanılamıyor. Ayrıca kullanıcı fotoğraf paylaşmazsa arkadaşlarınınkini de göremiyor."

Günlük paylaşımlarınızı da arşivleyip geri dönüp bakabiliyorsunuz. Bu sayede aslında "doğal" hallerinizle bir günlük tutuyor oluyorsunuz ve en önemlisi de yukarıda bahsettiğim gibi paylaşmadığın sürece paylaşılanları görememen! Bu durum, tüm sosyal medya algoritmalarını yıkıyor. 2018-2022 yılları arasında (instagramın durdurulamaz yükselişi) sosyal medyanın kullanım amaçları nerede ise tamamıyla şekillenmiş oldu. Nedir bunlar?


Stalk Kültürü + Showroom Yaklaşımı + Standart Dışı + Lüks Hayatla


Belirttiğim ana faktörlerin başında gelen stalk kültürü; fake hesap mantığını ortadan kaldıran bir uygulamada tamamıyla ortadan kaldırıyor. Öte yandan gerçekçi olmayan (isnotreal) paylaşımları, uygulamanın teknoloji vesilesiyle "showroom yaklaşımı" faktörü de ortadan kalkmış oluyor. Filtreler, zayıflatmalar, 2 dakika içerisinde bulunabilecek doğru ışık ve daha fazlası pasifize oldu. Değişmeyecek tek durum ise sadece "lüks hayatlar", gerçekten "lüks" bir hayatı olan kullanıcıya ne zaman bildirim gönderirsen gönder değişmeyecektir. "standart dışı" olmak da gerçekten "standart dışı" olmadığınız sürece imkansız.

 

Time To BeReal?

Uygulama mottosunu websitesinde çok iyi belirtmiş.


"Every day at a different time, everyone is notified simultaneously to capture and share a Photo in 2 Minutes. A new and unique way to discover who your friends really are in their daily life. "


Her gün farklı bir saatte, herkese 2 Dakikada Fotoğraf çekip paylaşması için aynı anda bildirimde bulunulur. Arkadaşlarınızın günlük yaşamlarında gerçekte kim olduklarını keşfetmenin yeni ve benzersiz bir yolu.

 


Gerçekte kim olduğunu keşfet? Peki, sizce bu keşif ne kadar sürecek? Her zaman doğruları seviyor muyuz yoksa gerçekliğimiz bizi mutlu ediyor mu? Gerçek olmaya ihtiyacımız var mı? Sosyal medyayı güçlü kılan, katma değerini gün geçtikçe arttıran unsuru göz ardı edilecek mi? Fikir, uygulama ve yapı taşları inanılmaz kıymetli bir uygulama olsa da sosyal medya platformları arasında değerlendirilmemesi gereken bir uygulama olduğuna inanıyorum. BeReal ve iletişim kur! Eğer istiyorsan....

Comments


Müşteri Merkezli Dijital Yolculuk: tabbycreative ile Adım Adım

Abone Olun!

Bültenlerimizi sizinle paylaşalım.

Gönderdiğiniz için teşekkürler!

bottom of page