top of page

Louis Vuitton ve Bilinirliğinin Sırları!

Moda endüstrisine ilginiz olmasa bile Louis Vuitton isminin duyulmaması imkansızdır. İster kötü şöhretli kahverengi ve bej el çantasından haberdar olun, ister sadece son derece lüks bir çantaya sahip olmayı hayal edin. Lüks moda dünyasında birçok isim gelir ve gider ancak Louis Vuitton her zamankinden daha güçlü hale gelir. Marka, klas, kaliteli ve anında tanınabilir! Düzinelerce lüks marka arasında Louis Vuitton, bir asırdan fazla bir süre önce 1854'te kuruldu.


louis vuitton

Louis Vuitton'un başarısının arkasındaki önemli bir faktör; şirketin benimsediği reklam stratejisidir. Marka imajının, çoğu kişinin yalnızca hayalini kurabileceği lüks bir ürün olarak tanıtılmasına yardımcı oldu ve bu da her yeni kampanya için daha fazla satış/etkileşim sağlıyor. Şaşırabilirsiniz ama çok büyük bir bütçeye mal olmadı. Louis Vuitton'un sofistike deri valizini açalım ve reklam sırlarını görelim!


 

Louis Vuitton


1854 yılında kurulan Louis Vuitton; dünyanın en değerli lüks markalarından biridir ve lüks ürünler konusunda uzmanlaşmış çok uluslu bir Fransız şirketi olan LVMH'nin bir bölümüdür. LVMH; Celine, Charles & Keith, Givenchy, Fendi, Marc Jacobs, Christian Dior ve Kenzo gibi birçok tanınmış lüks moda markasına ev sahipliği yapmaktadır. Louis Vuitton, henüz 16 yaşındayken markanın kurucusuydu. Kariyerine bagaj ustası olarak başlamak için Paris'e geldi. Günümüzde Louis Vuitton; lüks sandıklar, deri ürünler, hazır giyim, saatler, mücevherler, ayakkabılar, aksesuarlar, güneş gözlükleri ve kitaplar sunmaktadır. Ürünlerin çoğu; etiketin LV logosunun monogramına sahiptir. Louis Vuitton; ürünlerini bağımsız butikler, üst düzey mağazalar ve web sitesi aracılığıyla satmaktadır. 2006'dan 2012'ye kadar art arda dünyanın en değerli lüks markası seçildi. Louis Vuitton, tüm dünyada 500'den fazla mağazasıyla 60'tan fazla ülkede faaliyet göstermektedir.


Dünyanın trend belirleyicilerinden ve en tanınan moda markalarından biri olan Louis Vuitton'un pazarlama karması, müşterilerin demografisi ve psikografik analizi konusunda dikkatli bir stratejiyi temsil ediyor.


İşte Louis Vuitton'un pazarlama karması.


Ürün

Louis Vuitton, özel ürünler üreten ve satan lüks bir markadır. Ana vurgu, el yapımı ürünlerin birinci sınıf kalitesidir. Piyasadaki en iyi ürünleri sağlamak için şirket her zaman sofistike tasarım ve geleneksel zanaatkarlığın yanı sıra sade zarifliğe odaklanmıştır. Louis Vuitton, üretim kapasitesini artırmak için makineler kullanmak yerine, ürünleri elde yapmak için uzman ve deneyimli çalışanları işe alıyor. Bu, tüketicilerin özlemlerine ve arzularına benzeyen orijinal ve benzersiz ürünlerle sonuçlandı. Şirket; çok talepkar bir pazarın üstesinden gelmek için çok çaba ve para ödedi, bu da ürünlerin aynı kalitede çoğaltılmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Ürünlerin birçoğunda 19. yüzyıldan beri kullanılan kahverengi Damier ve Monogram Canvas malzemesi kullanılıyor. Tüm ürünler, ünlü LV baş harflerini sergileyerek tanınmalarını sağlar. Şirket; ürünlerini dünya çapında kendi mağazaları aracılığıyla pazarlamakta, bu da kalite ve fiyat kontrolünü kolaylaştırmaktadır. Bu aynı zamanda Louis Vuitton'un sahte ürünlerin dağıtım kanalına girmesini önlemesine de olanak tanır. Louis Vuitton, el çantaları ve mayolarıyla ünlüdür. Ayrıca saatler, mücevherler, tasarım ayakkabılar, gözlükler, eşarplar, kemerler, cüzdanlar ve evrak çantaları da sunmaktadır. Son yıllarda şirket, genç nesil alıcıları cezbeden ürünler bulmak için daha genç ve yetenekli tasarımcıları işe aldı.Yer

Louis Vuitton dağıtım politikasında çok nettir. Ürünleri özeldir ve ayrıcalıklı erişim sağlama düşüncesiyle satılmaktadır. Bir Louis Vuitton ürünü satın almak için müşterilerin resmi mağazalara gitmesi gerekiyor. Bu öğelerin satışı, sınırlı özel dağıtım kanalları aracılığıyla gerçekleştirilir. Şirketin önceden belirlenmiş bir zihniyeti vardır ve ürünleri dağıtmak için kendi mağazalarını kullanır. Louis Vuitton, markalı ürünlerinin hiçbirini büyük mağazalarda satmaz. Şirket, ürünlerini mağazalarında satmak için en iyi seçeneklere sahip olduğunu düşünüyor çünkü satış görevlileri, müşterilere tanıdık bir ortamda etkili bir şekilde hitap etme konusunda son derece profesyonel. Uzun vadede bu pazarlama stratejisi, diğer markaların birçok dağıtım kanalı üzerinden satış yaparken karşılaştıkları aracılık maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda müşterilerle verimli ve dostane ilişkilerle sonuçlanan doğrudan işlemlere yol açar. Tüm Louis Vuitton mağazaları, hemen dikkat çeken ana lokasyonlarda yer almaktadır. Bu mağazalardaki ürünler, lüks bir markayı temsil edecek şekilde göze çarpacak şekilde sergilenir. Louis Vuitton, dünya genelinde çeşitli bölgelerde mağazalar açmıştır ve yaklaşık beş yüz perakende mağazası bulunmaktadır. Buna Los Angeles, Dubai, Las Vegas, New York, Paris ve Tokyo'daki mağazalar dahildir. Louis Vuitton ürünleri yalnızca ABD'de çevrimiçi olarak satın alınabilir.Fiyat

Louis Vuitton, ürünlerinin en yüksek kalitesini korumak için cömertçe yatırım yaptı. Ürünlerin kalıcı tasarımı, şirketin birinci sınıf bir fiyatlandırma politikası sürdürmesine yardımcı oldu. Louis Vuitton, dağıtım ağı boyunca bir bütünlük fiyatlandırması politikası uygulamaktadır. Bu nedenle hiçbir ürün fiyatını düşüremez, satış veya indirim için zaman bulamaz. Yüksek fiyat nedeniyle, yalnızca üst sınıftakiler Louis Vuitton ürünlerini satın alabilir. Şirketin değere dayalı bir fiyatlandırma stratejisine bağlı kaldığı söyleniyor. Ürünün fiyatı aslında piyasadan çok daha yüksek olduğu için, ürünün benzersizliği, malzemesi, kalitesi ve değeri kusursuz olmalıdır. Bir Louis Vuitton ürünü, stil ve sınıfın bir ifadesidir, bu nedenle müşteriler yüksek fiyatları ödemekten mutlu olurlar. Markanın algılanan değeri o kadar yüksektir ki tüketiciler yüksek fiyata rağmen büyük bir değer elde ettiklerini hissederler. Bu nedenle, şirketin yüksek değere dayalı fiyatlandırma stratejisi halen etkisini sürdürmektedir. Ancak bu bir soruna yol açar: taklit ürünler. Diğer birçok lüks marka gibi, Louis Vuitton da ürünlerinin, çoğunlukla Çin'de olmak üzere bilinmeyen kaynaklar tarafından ucuz alternatiflere dönüştürüldüğünü gördü. Bu, herkesin satın alabileceği sahte ürün seline yol açar ve sonuç olarak tüketicilerin gözünde markanın değerlerini düşürür. Bu, şirket için çözülmesi zor bir sorundur.Reklam

Louis Vuitton, ürünleri için ünlülerin desteğiyle bir reklam stratejisi kullandı. Jennifer Lopez, Kate Moss, Scarlett Johansson ve Uma Thurman gibi ünlü oyuncular bu markanın elçileri olarak anıldı. Marka için yüksek profilli kampanyalara katıldılar. Louis Vuitton ayrıca yat yarışları ve motor sporları gibi büyük spor etkinliklerine sponsorluk konusunda aktif olarak yer almıştır. Fark etmiş olabileceğiniz gibi, bu tür etkinliklere toplumun en seçkin üyeleri katılıyor. Şirket, bu etkinlikler aracılığıyla hedef kitle ile doğrudan bir bağ kurabilmektedir. Reklam, ürün farkındalığı yaratmanın ve münhasırlığı güçlendirmenin ana aracıdır ve şirket, kişisel hissettiren modaya uygun reklamlar yaratmayı başarmıştır.


Şirket televizyonda reklam vermemekle birlikte gazete ve moda dergilerinde premium reklam politikası uygulamaktadır. Bu reklamların tamamı, marka hakkında belirgin bir iz bırakan, özel olarak işlenmiş resimlerle ilgilidir. Bu demografik strateji, reklamcılık sektöründe bir dalga yarattı ve Louis Vuitton ürünlerinin dünya çapında popüler olmasına yardımcı oldu. Reklamların çoğu ünlüler etrafında dönüyor ve tüketicilerle duygusal bir bağ kuruyor. Tüketiciler, reklamları görerek kendilerinin de ayrıcalıklı grubun bir parçası olduklarına inanırlar. Louis Vuitton, zaman içinde içeriğini sergilemek ve reklam yayınlamak için yeni kanallar da bulmuştur. Facebook sayfasının 23 milyon takipçisi, Instagram hesabının 38.4 milyon takipçisi, YouTube kanalının ise 433 bin abonesi bulunuyor. Şirket ayrıca Facebook ve Instagram'da reklam yayınlıyor.


Louis Vuitton


El Yapımı Ürünlerin Öne Çıkarılması

Louis Vuitton'un politikasının bir parçası; özel ürünlerin tasarımını kişiselleştirmektir, bu da markanın en talepkar müşterileri bile tam olarak istedikleri şeyle tatmin etmesine olanak tanır. Ancak Louis Vuitton'u ünlü yapan yalnızca ürün çeşitliliği değildir. Her moda tutkunu size, markayı bu kadar eşsiz kılan şeyin nihai el yapımı kalitesi olduğunu söyleyecektir. Onları rekabetten ayıran şey, ucuz seri üretim çağında işçiliğin değeridir. Bu, kendini kaliteye adamış bir şirket için bir itibar oluşturdu. Her bir LV bagajının yapımı 60 saate kadar sürebilirken, bir bavulun yapımı 15 saate kadar sürebilir. Bu nedenle, insanlar ne zaman yüksek kaliteli moda ürünlerinden söz etse, Louis Vuitton'dan söz ederler. Bu tür ağızdan ağza sözler, tüketicinin zihninde çok uzun süre kalma eğilimindedir. Ürünler kendi adına konuşuyor ve şirket artık kalitesini kanıtlamak için herhangi bir reklam maliyeti ödemek zorunda kalmıyor.


Münhasırlığı Kullanma

Münhasırlık, Louis Vuitton'un başarısını sağlayan reklam stratejisinin diğer bir başka faktörüdür. Tüketiciler bir serinin sınırlı olduğunu fark ettiklerinde, mevcutken satın almak için acele ederler. Bu, FOMO adı verilen ve insanların iyi bir anlaşmayı kaçırma korkusuyla hızlı hareket etmelerine neden olan psikolojik bir olgudur.


(Fomo: Günceli kaçırma korkusu insanın gündelik hayatta yaşanan haberleri, gelişmeleri, bilgileri bilmediği veya kaçırdığı endişesidir. Genellikle nomofobi ile ilintili olan bu fobi türü bir kişinin sosyal etkileşim fırsatını, yeni bir deneyimi, unutulmaz bir olayı veya kârlı bir yatırımı kaçırabileceği endişesidir.)


Özel; özgünlük anlamına gelmez, ancak özel bir seriden bir öğe gördüğünüzde, başka herhangi bir sıradan insanın sahip olabileceği seri üretim bir öğe olmadığını bilirsiniz. İnsanların genellikle yalnızca sınırlı bir süre için mevcut olan bir Louis Vuitton ürününe binlerce dolar harcamasının ana nedeni budur. Louis Vuitton, genellikle özel günlerde ve çeşitli satış kanalları aracılığıyla özel seriler çıkarır. Örneğin, 2017'de şirket, yalnızca çevrimiçi olarak satın alınabilen bir koleksiyondan sınırlı sayıda çanta seçkisinin yer aldığı bir gemi yolculuğu gösterisi düzenledi. Müşteriler onları hızlı bir şekilde satın almalı, yoksa sonsuza kadar giderler. Reklam stratejisindeki bu tür ayrıcalık, Louis Vuitton'u tüketiciler tarafından daha da arzu edilir hale getiriyor. Strateji, FOMO'yu kullanarak yalnızca lüks markalar için işe yaramakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir işletme, ürünlerinin değerini artırabilir ve satın alma işlemi yapmak için tüketicilerin psikolojisinden yararlanabilir.


En İyi Yeteneklerle Çalışmak

LV'nin başarı sırlarından biri, ürünlerinin en iyi yetenekler tarafından tasarlanıp tanıtılmasıdır. Yıllar içinde Helmut Lang, Vivienne Westwood, Azzedine Alaïa, Stephen Sprouse, Sybilla, Manolo Blahnik, Isaac Mizrahi ve Romeo Gigli gibi moda endüstrisinin önde gelen isimleri LV'ye katıldı. Ancak, mükemmel bir ürüne sahip olabilir ve yine de iyi bir reklam olmadan hiçbir yere varamazsınız. Louis Vuitton'un reklam stratejisi burada devreye giriyor. Göz alıcı lüks ürünleri nasıl tanıtıyorsunuz? Elbette göz alıcı ünlüler ve modellerle.


Louis Vuitton kampanyalarında hem Angelina Jolie, Mikhail Gorbachev, Sean Connery, Pharrell Williams, Jennifer Lopez, Uma Thurman ve Kanye West gibi ünlüler hem de Emmy Rappe gibi köklü ve yeni modeller rol aldı.


 

Louis Vuitton, sıradan bir çanta, gömlek veya giyim firması değildir. Markanın dünyanın en çok arzu edilen lüks markalarından biri olarak kalmasını sağlayan, dünyayla birlikte sürekli değişen bir yaşam tarzıdır. Müşterilere karşı iyi değerlere sahip olan şirketin, tüketicilerin zihninde yer edinmesi için karmaşık bir reklam stratejisine ihtiyacı yoktur. Ve belki de en iyi taktik budur. Louis Vuitton, sıradan bir çanta, gömlek veya giyim firması değildir. Markanın dünyanın en çok arzu edilen lüks markalarından biri olarak kalmasını sağlayan, dünyayla birlikte sürekli değişen bir yaşam tarzıdır. Müşterilere karşı iyi değerlere sahip olan şirketin, tüketicilerin zihninde yer edinmesi için karmaşık bir reklam stratejisine ihtiyacı yoktur. Ve belki de en iyi taktik budur.

Comments


Müşteri Merkezli Dijital Yolculuk: tabbycreative ile Adım Adım

Abone Olun!

Bültenlerimizi sizinle paylaşalım.

Gönderdiğiniz için teşekkürler!

bottom of page